Imago edendaja/ õpilane

Gerda Mändsalu/ Sertifitseeritud Imago edendaja

Ema 2-le imelisele lapsele, kes on minu elu suurimad õpetajad, (elu)kaaslane oma kaaslasele ja tema lastele ning Imago edendaja.

Elas kord üks väike tüdruk, kes pidi juba väga varakult olema iseseisev, võtma (liiga) varakult vastutuse nii enda, kui teiste käitumise eest ning väga kiirelt omandama oskused, et selles kiires ja tormilises maailmas ellu jääda. Ühel hetkel sai see tüdruk suureks ning jõudis oma elus punkti punkti, kust ei teadnud ega osanud kuidagi edasi minna. Tundsin, et kõike on elus liiga palju, aga samas justkui ei oleks seal mitte midagi.

Minu lugu.
Ma ei olnud õnnelik ega rahul ühegi osaga oma elust, aga mingi osa oma elust ma lihtsalt kulgesin. Minu rahulolematus oma sisemaailmaga väljendus ka tugevasti mind ümbritsevas välismaailmas ja reageerisin tihti oma laste ning end ümbritsevate inimeste peale. Olin emotsioonide keerises ning kuigi mitmedki oskused läbi eelnevate kursuste ja koolituste aitasid igapäevaelus toime tulla ei tundnud ma end siiski sisemiselt rahulolevana. Olin mitu aastat Imago teraapiast teadlik, aga tundsin, et ei ole ka valmis veel nii sügavale enda sisse vaatama ja tagasi lapsepõlve minema. See oli osa, millest ma olin välja kasvanud ja edasi liikunud, aga see enam ei rahuldanud mind. Ühel ilusal suvepäeval jalutades tabasin end mõttelt, aga mis siis kui? Mis on parim asi, mida ma võiksin sealt võita? Ja mis on see, mis mind kõige rohkem hirmutab? Ja ma tundsin, et ma olen valmis.

Mäletan nii siiralt ja selgelt oma esimest korda Imago suhteteraapia koolitusruumis - ma tundsin, et ma olen leidnud enda koha. Olin leidnud selle, mida ma vajasin ning minu sees oli hetkega rahu. Olenemata sellest, et ma ei teadnud, mis täpselt juhtuma hakkab ega ka seda, kuhu see kõik mind viib. Tänu Imagole on mul võimalus kogeda igapäevaselt turvalist suhet enda kaaslasega, usaldust ja ühendust lastega ning meil kõigil on olemas tahe päriselt kuulata ja kohal olla üksteise jaoks. Tänase seisuga on sellest saanud meie pere eluviis ning suure põnevusega hingan ma sisse kõiki uusi teadmisi Imago kohta ning viin neid edasi.

Täna ma tean, et ...

...muutused saavad alguse iseendast. Kõlab küll üsna tavapäraselt, aga iseseisvalt vastutuse võtmine võib olla väga erinev sellest, kui meile lihtsalt see vastutus antakse. ...hetkel, mil mõistsin, et me ei pea võistlema kellel on õigus ja kes eksib, vaid koos saavad eksisteerida ka mitu erinevat tõde on minu elu oluliselt muutunud.
...kuulmine on füsioloogiline omadus, kuulamine, aga võib olla üks maailma raskemaid tegevusi.
...me oleme alati omavahel ühenduses, kuid selle ühenduse kvaliteedi eest vastutame me iseseisvalt.
...parim, mida sa saad enda kaaslase või laste jaoks teha on olla päriselt olemas nende jaoks. Ma mäletan, et üsna kaua ei saanud aru, mida tähendab olla päriselt olemas. Ja võibolla oleks seda siiani raske mõista, kui ma ei oleks saanud seda ise kogeda. Täna ei kujutaks ma enam elu ette teisiti.
...ole maailma vastu uudishimulik ja proovi vaadata asju südamega. Õppimine on elukestev protsess.
...suhtu uutesse väljakutsetesse ja kasvu võimalustesse põnevuse ja elevusega - me ei pea õppima elama, me peame lihtsalt usaldama elu!
...küsi aeg - ajal iseendalt: "kuidas ma saaksin luua enda ümber rohkem turvalisust?"...või hoopis: "mis on see, millega ma lõhun enda suhetes turvalisust?"
...kuuldud lugude kuulamine ja mõistmine ei tähenda, et nendega peaks nõustuma. Küll, aga on meil võimalus olla empaatiline teiste lugude osas.
...võta aega. Aega iseendale, aega oma paarisuhtele ning aega oma lastele. Küsi julgesti nende käest - mis on see, mida nemad sellel hetkel päriselt vajaksid? Ühe õpitud oskusena olin ma varasemalt alati valmis erinevaid lahendusi pakkuma, täna ma tean, et vahel soovib mu kaaslane lihtsalt kuulamist.
...paarisuhte kvaliteet mõjutab otseselt laste elukvaliteeti ja toimetulekuoskust.
...paarisuhte kvaliteet mõjutab minu vaimset ja füüsilist tervist. Turvaline paarisuhe ja turvaline ühendus on parim viis tervendada iseennast.

Olen ka ise alles oma teekonnal, mistõttu ei vii ma läbi (hetkel) Imago teraapiat, küll, aga teen suure rõõmuga lühikoolitusi ning võin jagada enda teadmisi Imago dialoogist kui suhtlusviisist.

Võta minuga julgelt ühendust.